Committees

Academic Yr. 2021-2022 Committees & Administrative Roles

Program Coordinators

  • Arabic
    • Schlenoff, Zeina (2019-2022)
  • Chinese
    • Lan, Aaron (2019-2022)
  • French
    • Osborn, Virginia (2019-2022)
  • German
    • Maier-Katkin, Birgit (2021-2022)
  • Italian
    • Zanini-Cordi, Irene (2020-2022)
  • Japanese
    • Vacant
  • Linguistics
    • Muntendam, Antje (2020-2023)
  • Russian & Slavic
    • Wakamiya, Lisa (2019-2022)
  • Spanish & Portuguese
    • Cappuccio, Brenda (2021-2022)

Undergraduate Major-Minor Advisors

  • Arabic & Hebrew
    • Lababidi, Zafer
    • Schlenoff, Zeina
  • Chinese
    • Lan, Aaron
  • French
    • Prosper, Marie-France
    • Osborn, Virginia
  • German
    • Soldat-Jaffe, Tatjana
  • Italian
    • Zanini-Cordi, Irene
  • Japanese
    • Mewhinney, Matthew
  • Linguistics
    • Muntendam, Antje
    • Reglero, Lara
  • Russian & Slavic
    • Efimov, Nina
  • Spanish & Portuguese
    • Brandl, Anel
    • Galeano, Juan Carlos
    • Gutierrez, Maria
    • Poey, Delia

Executive Committee

  • Chair
    • Leushuis, Reinier
  • Members
    • Cappucccio, Brenda
    • Lan, Aaron
    • Maier-Katkin, Birgit
    • Muntendam, Antje
    • Osborn, Virginia
    • Schlenoff, Zeina
    • Wakamiya, Lisa
    • Zanini-Cordi, Irene
  • Student representatives:
    • Pesce, Pietro (PhD sudent rep)
    • Baiamonte, Michael (All Graduate student rep)
  • Ex-officio:
    • Martin Munro
    • Sunderman, Gretchen
    • Weber, Christian

Curricular Committee

  • Chair
    • Boutin, Aimee
  • Members
    • Lan, Aaron
    • Malo, Jessica
    • Murray-Roman, Jeannine
    • Poey, Delia
    • Reglero, Lara
    • Romanchuk, Rob
    • Valisa, Silvia
    • Weber, Christian

Graduate Program Committee

  • Chair
    • Weber, Christian
  • Members 2019-2022
    • Alvarez, Enrique
    • Gonzalez, Carolina
    • Lee, Laura
    • Murray-Roman,Jeannine
    • Romanchuk, Rob
    • Valisa, Silvia
    • Wang, Yanning
  • Graduate Student Representative
    • Prado, Simon

Undergraduate Program Committee

  • Chair
    • Sunderman, Gretchen
  • Members 2019-2022
    • Boutin, Aimee
    • Gonzalez, Carolina
    • Lababidi, Zafer
    • Lan, Aaron
    • Lee, Laura
    • Leeser, Michael
    • Maier-Katkin, Birgit
    • Romanchuk, Rob
    • Zanini-Cordi, Irene
  • Graduate Student Representative
    • Byrd, Gavin

International Program Committee

  • Chair
    • Gomariz, Jose
  • Members
    • Efimov, Nina
    • Lan, Aaron
    • Osborne, Virginia
    • Pietralunga, Mark
    • Schlenoff, Zeina
    • Weber, Dana

Outreach and Recruitment Committee

  • Chair
    • Schlenoff, Zeina
  • Members
    • Brandl, Anel
    • Bumatay, Michelle
    • Goldmark, Matthew
    • Lababidi, Zafer
    • Mewhinney, Matthew
    • Murray-Roman, Jeannine
    • Wang, Yanning
    • Soldat-Jaffe, Tatjana
    • Zanini-Cordi, Irene

Promotion and Tenure Committee

  • Chair
    • Leushuis, Reinier
  • Members (2021-2022)
    • Boutin, Aimee
    • Galeano, Juan Carlos
    • Pietralunga, Mark
    • Romanchuk, Rob
    • Sunderman, Gretchen
    • Osborn, Virginia (Specialized Faculty)

Technology & Website Committee

  • Chair
    • Weber, Dana
  • Members
    • Brudenell, Junko
    • Coggeshall, Beth
    • Gonzalez, Carolina
    • Hulstyn, Michaela
    • Muntendam, Antje
    • Qian, Zhiying

Library Committee

  • Chair
    • Valisa, Silvia
  • Members
    • Gomariz, Jose
    • Joos, Vincent
    • Lee, Laura
    • Murray-Roman, Jeannine
    • Poey, Delia
    • Pietralunga, Mark
    • Prosper, Marie-France
    • Soldat-Jaffe, Tatjana

Lecture Series Committee

  • Chair
    • Romanchuk, Rob
  • Members
    • Alvarez, Enrique
    • Coggeshall, Beth
    • Lababidi, Zafer
    • Mewhinney, Matthew
    • Soldat-Jaffe, Tatjana
    • Wang, Yanning
  • Graduate Student Representative
    • Flemming, Rachel  

Committee on Language Supervision & Instruction

  • Chair
    • Prantil, Katy
  • Members
    • Brandl, Anel
    • Brudenell, Junko
    • Feng, John
    • Lababidi, Zafer
    • Leeser, Michael
    • Osborn, Virginia
    • Wakamiya, Lisa
    • Weber, Dana

Theory and Translation Committee

  • Chair
    • TBA
  • Members
    • Alvarez, Enrique
    • Galeano, Juan Carlos
    • Howard, Keith
    • Soldat-Jaffe, Tatyana
    • Wakamiya, Lisa
    • Weber, Christian
    • Zanini-Cordi, Irene

Faculty Evaluation Committee

  • TBA Spring 2022

Faculty Senators (2020-2022)

  • Álvarez, Enrique
  • Muntendam, Antje
  • Zanini-Cordi, Irene
  • Alternates
    • Gonzalez, Carolina
    • Lee, Laura
Legacy Sort
9
Legacy Priority
0
title-inside title-centered
2